KUTSIKAD  
Varasemad pesakonnad
Kas ma olen valmis?
Kui palju maksab koerakutsikas?
Kutsika kasvatamisest
Kutsika sotsialiseerimisest
Juhiks saamine
Näitustel käimine
Samojeedi koerte karvahooldus
Kas ma olen valmis?

Järgnev lõik on vajalik läbi lugeda mõttega ja enesekriitiliselt.
 

Enne kutsika toomist perre tuleks olla iseenda vastu väga aus. Informatiivne ja kasulik on lugeda palju tõu kohta ja mõelda läbi kõik tulevikus koeraga seonduv. Esmalt tuleb selgeks teha,  kas koer saab olema pereliige, kelle erinevate vajadustega ka tulevikus igakülgselt arvestatakse või võetakse armas kutsikas hetkeemotsiooni ajel, mõtlemata tulevikule. Igast väikesest nunnust kutsikast kasvab täiskasvanud koer, kes ootab hoolt, armastust ja igapäevaseid rutiinseid tegevusi 10-15 aastat.  Järgmised küsimused aitavad Teil selgemaks mõelda soovi saada vastutustundlikuks koeraomanikuks. 
 

 • Kas mul on koera jaoks piisavalt aega? Iga päev peab koeraga suhtlema, teda toitma, hooldama, treenima. Samojeedi koerte karvahooldus on töömahukas ja vajab erinevate tarvikute soetamist, vajalike teadmiste omandamist. Koera tervis ja ilu sõltub õigesti hoolitsetud karvastikust.
 • Kas minu kodus on koera jaoks piisavalt ruumi?
 • Kas minu kodu on koerale turvaline elukoht? 
 • Kas koer on ka siis mulle oluline ja ma leian tema jaoks aega kui perre sünnib laps?
 • Kas mul on piisavalt järjepidevust koera treenimisel ja koristamisel koera järelt?
 • Kas ma olen kindel, et kõik pereliikmed on allergiavabad koera süljele ja karvadele? 
 • Kus ma hakkan käima koeraga jalutamas, teda treenimas? Kas ma tahan seda teha vähemalt igal õhtul ja hommikul sõltumata ilmast ja aastaajast?
 • Kas ma olen valmis täitma koerapidamise eeskirju (sh väljaheidete koristamine)? 
 • Kas ma suudan leppida oma lemmikkingade või saabaste kaotusega ja teiste koera tekitatud pahandustega? (Koer närib asju reeglina tegevusetusest st ta on jäetud kutsikaeas liiga pikalt üksi koju)
 • Kas minu sissetulek võimaldab koerale kvaliteetset koeratoitu, karvahooldustarvikuid, regulaaarseid külastusi loomaarstile  ja treeningut koertekoolis, vajadusel jooksuaediku ehitust? 
 • Kellele ma jätan koera hoida, kui soovin sõita puhkusele või komandeeringusse? See küsimus peab saama alati lahendatud ENNE bussi-, laeva- või lennupiletite broneerimist. 
 • Mida teen siis, kui ma olen sunnitud vahetama elukohta, riiki ja ei saa koera kaasa võtta? 
 • Kas ma olen valmis kutsika nimel loobuma vahel enda tegemistest, sest paratamatult toob kaasa kutsika perre tulek palju muutusi igapäevaelus?
 • Kas ma suudan ja tahan vastutada 100 % oma koera heaolu eest järgmised 10-15 aastat?

 

Kui kasvõi üks vastustest oli eitav või tekitas kahtlusi, ei maksa kutsika võtuga kiirustada. Igal inimesel ei pea olema koer. Küll peab igal koeral olema vastutustundlik peremees.
 

Õpetatud, tegeletud, terve närvikavaga ja karjas oma kohta teadev koer toob perre ohtralt rõõmu ja rahulolu. Paraku on praktika näidanud, et mitmed eelpool esitatud küsimused on jäänud inimestel õigel ajal läbi mõtlemata. Tulemuseks on isepäine ja ise kasvanud koer, kellest ei tunne rõõmu ei perekond, kuhu ta võeti ning kannatavad ka naabrid ja kodakondsed. Varjupaikades elavate koerte arv näitab, et kahjuks on meie seas palju neid inimesi, kes enne teevad otsuse ja mõtlemise jätavad pärastiseks. Kui siiski.... Ära Sina ole üks nendest.

 

 

 
 
Loe lisaks: 
 

Kuidas õppida inimese parima sõbra keelt. Autor Jan Fenell

 

Suurepärane ja põhjalik nõuanderaamat kõikidele neile, kes tahaks rohkem aimu saada oma koera meeles toimuvast. 
 


 

 

UUDISED
Sündisid samojeedi kutsikad
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused
Hugo ja Pömmu on uued Läti JCH ja CH
Silverwhite Mimi Of Ike on nüüd EST JCH