KUTSIKAD  
Varasemad pesakonnad
Kas ma olen valmis?
Kui palju maksab koerakutsikas?
Kutsika kasvatamisest
Kutsika sotsialiseerimisest
Juhiks saamine
Näitustel käimine
Samojeedi koerte karvahooldus
Juhiks saamine

Kutsikas, jõudes oma uude koju, hakkab pärast mõnepäevast tutvumist oma uue koduga (koopaga), otsima teie (oma uute karjaliikmete) seast karjajuhti, ehk Alfat. Olenemata teie soovist olla karjajuht nn. Koeraperemees, kuid samal ajal mitte käitudes kui karjajuht, oled oma soovitud positsiooni lõplikult kaotanud.

Järgmised õpetused võivad Teile tunduda kohati naljakete või isegi kummalistena. See on tingitud asjaolust, et inimese mõtlemine erineb oluliselt koera mõtlemisest. Soovitame väga kõike järgnevat oma pisikese uue karvase pereliikme kasvamise juures Teie perekonnas koheselt rakendada. Vaid nii saate enda kõrvale päris pikaks ajaks neljajalgse pereliikme, kellega kooselu on rõõm ja nauding. Vastasel juhul olge valmis eluks mitmete aastate jooksul närvilise ja tujuka türanniga, kelle soove Teie kunagi ei jõua ega oskagi silmist lugeda.

Kuna koer ei mõista algselt ühtegi meie sõna, siis selgitab ta õige varsti usaldusväärse juhi just inimese käitumise järgi. Peale selle, et kutsikas saab pidevalt Teie käitumisest signaale oma karjahierarhia kohta, katsetab ta teid oma käitumisega. Kumb on eespool? Sina? Või mina?

Enamus kutsika käitumisest tundub teile süütu  mänguna. Mäng võib muutuda bumerangiks koera kasvamisel.

Järgmine on situatsiooni ülevaade, mis viitab, et Sinu karjajuhi positsioon on koera jaoks jäänud ebaselgeks või Sa ei käitu nagu karjajuht:

 

 • koer valib toitu ja sööb toidupalu vahepeal toidukausi juurest aegajalt lahkudes;
 • koer magab kus tahab, ta ei maga oma pesas;
 • koer ei anna sulle teed, trügib esimesena ustest sisse/välja;
 • koer jääb lamama keset koridori ja inimesed kõnnivad temast ettevaatlikult ümber;
 • koer võtab esimesena külalised vastu;
 • me vastame tema tähelepanunõudmistele, kuid lubame keelduda pereliikmete nõudmiste täitmisest; 
 • koerale võimaldatakse võita kõik võitluse ja jõumängud; 
 • koer uriseb Sinu peale; 
 • koer kuulab sõna siis, kui tal selleks tuju on;
 • koer huvitub rohkem millestki muust, kui Sinust (nt teistest koertest);
 • koer märgistab pidevalt urineerimisega oma pesa ümbrust. 

 

Karjajuht. Kuidas selleks saada?
Karjajuhiks olemine on vaimne/hingeline üleolek koerast. Siin pole füüsilise üleolekuga midagi pistmist. Karjajuht on tark, sõbralik, usaldatav ja turvatunnet pakkuv! Usalduse "surm" on olukorra kontrolli kaotamine: karjumine, igasugune füüsiline karistamine, rihmast sikutamine, koera alistamine/allasurumine jne.
Karjajuht ei alista oma karja liikmeid vaid karjaliikmed alistuvad talle vabatahtlikult ise.
Nagu juba eelpool nimetatud kehtivad hundikarjas kindlad reeglid, need on lihtsad ja  arusaadavad kõigile.
 

 • TOIT
 • JAHT
 • OHT
 • TAASKOHTUMINE

 
 

 

TOIT

„Kes sööb esimesena?“ küsib koer mõttes IGA kord kui on söögiaeg. Koer on kiskja. Seetõttu on söök peamise tähtsusega mitte ainult ellu jäämiseks, vaid ka sotsiaalse hierarhia tagamiseks. Karjajuht (e.Alfa) sööb esimesena - et tagada juhi hea tervis ja seega terve karja heaolu.
 

 • Jälgi, et koer oleks toiduaega tähele pannud ning tulnud uudistama. Kutsikal peab olema huvi oma toitu oodata. Pahatihti on nii, et kutsikas justkui premeerib oma söömisega pereliikmeid. Väldi sellise situatsiooni tekkimist.
 • Koerale toidu andmisel tõsta toit tema kaussi kõrgemal alusel n. laual või köögikapil. Ära vala toitu kunagi otse kotist põrandal olevasse kaussi. Valmistades ette koera sööki tema kausis,  ära pööra koerale mingit tähelepanu (st ära vaata ega räägi temaga, ära kutsu ega aja käsutades eest ära). Juhul kui koer tuleb Sinu ette astu tema alale ja aja ta nii sealt ära. Toitu kausiga maha pannes ära kunagi hüüa koera nimepidi. Temal endal peab olema huvi ja motivatsioon sööma tulla.
 • Eelnevalt tõsta endale väike amps alustassile, mis on kaoera toidukausi kõrval (nt küpsis, leivatükk, viinamari). Väikse ampsu peaksid sööma enne koera toidukorda ka teised pereliikmed.  Kui koerale on söök tema kausis valmis pandud, võta oma söögiamps tema kausi kõrval olevalt alustassilt  (koer peaks nägema, et inimesed söövad enne teda) ning söö rahulikult oma mõtetes, rääkides teiste pereliikmetega või vaadates näiteks aknast välja. Väga oluline on, et koer ei saa selle aja sees tähelepanu.  Sinu pilk koerale on ka suur tähelepanu. Kui kõik pere liikmed, kes peaks koerast kõrgemal olema, (ja kõik pereliikmed peaks seda olema) on oma ampsu lõpetanud ja oma alustassi koera kausi kõrvale tagasi asetanud, võib rahulikult koera kausi söögiga talle ette tõsta. 
 • Koer peab olema enne söögikausi maha asetamist rahulik. Kui ta hüppab üles, haugub või muul moel nõuab toitu, eira tema käitumist  söögikorra edasi lükkamisega.  Koer saab oma toidu vaid juhul, kui on rahunenud.  Vastasel juhul premeerime me vale käitumist ning järgmistel kordadel nõuab koer oma käitumisega meilt süüa veel järjekindlamalt.
 • Lase koeral rahulikult süüa. Teised pere liikmed k.a. Sa ise võite minna tegelema oma asjadega. Sina kui karja juht jälgi koera jaoks märkamatult eemalt (nii, et koer seda pilku survena ei tunneks), et ta sööks kõik ära. Pere lastele tuleb teha selgeks, et koera toitmise ajal ei puutu ja  ja ei sega looma.
 • Kohe kui koer on lahkunud kausi juurest, (kasvõi kohapeal ringi keeranud ja seljaga kausi poole jäänud) tõsta see tal eest ära.
 • Kui koer jätab kausi põhja paar krõbi, tähendab see, et koer püüab näidata oma üleolekut. Koer mõtleb nii: jätan alles 1 krõbi ja söön selle ära Sinust sõltumata,  millal tahan. Nii  muutud koera silmis teenijaks, kes jagab toitu. Tema on ülemus, kes sööb toitu ajal, mille tema karjajuhina valib.

Kui koeral on vähe huvi toidu vastu,  jäta toidukord (või isegi mitu) vahele. Õige on, et et kutsikal oleks reaalne isu ning huvi toidu  ja selle serveerimise vastu. Täiskasvnud koerale ei tee 1 päev paastu mitte midagi.  Looduses ei saa ükski loom süüa määratud kellaaegadel ega teatata ette, kas täna saab üldse süüa.  Koerad võivad toiduga tihti pirtsud olla just tänu eelnevatele kogemustele, kus omanik on lisanud toidule midagi head või kus ta laseb teisel koeral/kassil enda eest toidu ära süüa, et näidata oma jõumomendi olemasolu.
 
 
 

JAHT

„Kes juhib jahti?“ küsib koer IGA kord kui minnakse oma territooriumilt (oma korterit, hoovist) välja.

Kõik algab kodust! Esmalt toas reeglid selgeks, kes kellega õue läheb ning kes millal vabaduse üle otsustab. Siis oma aias või maja lähedal reeglid paika, kes kellega ja mis eesmärgil jalutama läheb? Kui toas ja aias on reeglid selged on juba suur töö tehtud, et minna kõige raskemasse kohta s.o. oma territooriumilt välja.

Väljaspool oma aeda ja kodu on koeral kõige raskem, kuna seal on palju kõrvalsegajaid (autod, inimesed, teised koerad, kassid, lõhnad jne). Alusta esmalt kõige lihtsamas kohast, kus on vähem ärritajad (metsas, vaiksel tänaval).

 

 • Alusta jalutuskäigule minekut kindlasti rahunenud koeraga. Kui koer käitub juba rihma võtmise või riidepanemise peale üleerutunult (ei liputa rahulikult olles saba vaid hüppab, trallib, jookseb edasi-tagasi, niuksub jne), tuleb jalutuskäigule minek katki jätta. Korrata mineku alustamist ning katkijätmist seni kuni ta mõistab, et rihm tema kaela tuleb vaid rahunenult (st koer annab alla,  sest temale positiivset tulemit ei olnud). Kui koer on rahulik, siis kutsud ta enda juurde, andes märku, et nüüd juhi soovil, läheme välja. Pane rahunenud koerale rihma kaela. 
 • Tehke esimese käsuna noorele koerale selgeks käsklus SIIA! Kasutage selleks algul väikest maiust. Koerale kinnistub  Teie juurde tulles positiivne emotsioon. Alati kiitke teda konkreetselt ja lühidalt, kui ta teie juurde tuleb. Pikapeale jätke maius ära (mõnikord annate, teinekord mitte), kiitke aga alati. Mitte kinagi ei tohi koera karistada kui ta Teie juurde tulnud on. Ka hilinemisega. Sel juhul jääb talle mulje, et mõnikord võib peremehe juurde tulles saada hoopis karistada. Toimiv käsklus SIIA võib päästa Teie koera tulevikus mõneski eluohtlikust olukorrast.
 • Koera ei väsita pikk rahulik jalutuskäik, vastupidi – tema adrenaliin jalutades vaid tõuseb. Koera väsitab mängimine ja ajutöö (olukord, kus ta peab mõtlema ülesande täitmiseks ja kasutama füüsilist pingutust lisaks ajutööle). Ideaalne väljund koerale on AGILITY, sest  trenni käigus on koeral pidev kontakt oma peremehaga. Ta peab õige takistuse läbimiseks jälgima 100 % oma peremeest ja tema käsklust.
 • Enesekontrolli vundamendi loomiseks tuleb jälgida, et sa ei laseks koera enda ees uksest välja ja sisse (hiljem hakkab ta instinktiivselt käima sinu kõrval või seljataga ning saad vajadusel ta ka ettepoole saata). 
 • Jalutuskäigule minnes jälgi rihma kontrolli (rihm peab alati lõtv olema, rihmapinget kasutatakse vaid hetkeliselt koera suunamiseks või takistamiseks) ning reaktsiooniks ohule.  
OHT

“Kes mind kaitseb?” küsib koer IGA kord ohu korral.

Olenemata, kas koer elab õues või toas on koera kohus anda oma juhile koheselt teada ohust mida koer haistab või kuuleb. Reeglina annab koer ohust märku häälega. Siinkohal koeraomanik sageli ei tee enam koeraga koostööd, mille tulemusena tuleb koeral ise otsuseid vastu võtta. Samas peab otsuseid vastu võtma vaid juht!

 

Seega: kui koer annab oma häälega või ka kehakeelega märku aimatavast ohust, tuleks sellele regeerida:
 

 • TÄNAN (koera)
 • VAATAN ja TÄNAN (koera)
 • ISOLEERIN koera - viin koera rahulikusse kohta, kus koer saab maha rahuneda. Eemale antud situatsioonist.
    

Kui koer kuuleb kuskil kedagi tulemas või kuuleb kahtlast heli ta haugatab või läheb vaatama ja teeb midagi, et sinu tähelepanu saada. See on loomulik käitumine, nii täidab koer oma kohust karja valvurina ning annab teistele teada lähenevast võimalikust ohust.  
 

 • TÄNA koera st näita, et sina kui juht, oled aru saanud mille peale ta reageeris. Seda saad teha kiites  teda karja valvurina tehtud töö eest lühidalt öeldes n. tubli Muki!
 • VAATA JA TÄNA - Kui koer peale seda (tänamist) jätkab endiselt haukimist, mine demonstratiivselt vaatama, milles on asi (ka siis kui ise tead, mille peale koer haugub). Kiida uuesti ja kutsu endaga kaasa ära.
 • ISOLEERIMINE - kui ta ei tule ja jätkab haukumist, juhi ta rahulikult aga kindlalt ilma käsu ja muu tähelepanuta vaiksesse ruumi. St too ta  ärritaja juurest niikauaks ära, kuni ta maha rahuneb. Nii õpib ta, et käitumisel on järelkaja, mis on kas hea (kiitus)  või halb (karja kaotus ehk isoleerimine).  Peale karjast eraldamist oota vaikust ja rahunemist (koer mõtleb ja loob seost) ning vabasta ta selle peale isoleeritud ruumist. 

Korda seda käitumist koheselt kui vaja ning iga kord kui olukord kordub.  Õige pea annab koer järgi ja saab aru, et haukumisel ei ole mingit põhjust, kuna juht hoiab kõik kontrolli all ja ta ei pea ise karja kaitsema. Nii lood Sa olukorra kus koer hoiatab sind vaid tõsisema reaalse ohu puhul ning muul ajal käitub rahulikult.  


 

TAASKOHTUMINE 

Taaskohtumisel koeraga  ära vaata ega räägi temaga umbes 5 minutit. See aeg läheb kiiresti ja saad selle asemel tegeleda riiete või jalatsite äravõtmise või poeasjade ärapanemisega. Juhul kui neid asju pole teha, siis tegele sellega, millega tegeleks kui koera poleks ruumis. Seda iga kord ja järjepidevalt (k.a. siis kui WC-s käite).Kui soovid koeraga suhelda, teda hellitada, kallistada jne. tee seda juhi ehk enda tingimustel st. enda kutse peale. Kui näiteks ütled Sissi SIIA ja tema tulekul kiidad ja mängid temaga, oled Sa saanud õigetel alustel hellust jagada. Tervituse edasilükkamine ei tähenda kindlasti seda, et Sa tegeleks oma koeraga vähem või ei lubaks talle hellitusi. Pigem saate selle tulemusena rohkesti positiivseid emotsioone koera õigest käitumisest ning seeläbi ka rohkem võimalusi temaga meeldiva koostöö tegemiseks, hellitamiseks või niisama logelemiseks.

Tervituse edasilükkamine tähendab koera jaoks ühte. Sinu "aurasse" luba küsimata tungides ei saavuta ta soovitud tulemust ning nii õpib koer rahunema, rahulikult käituma ning teievahelises suhtluses Sinu poolset initsiatiivi ootama. See omakorda koos õigete seoste loomisega tähendab tugevamat kontakti ning usaldust ka kriitilistes olukordades. Looma rõõm sind nähes ei kao samas läbi fakti, et Sa ei kiida ja kinnita ülienergilist ja aktiivset käitumist. Nõnda hoiad Sa ära  potentsiaalse probleemse käitumise (üles hüppamine, toas ringi tormamine, riiete määrimine, tähelepanu nõudmine haukudes jne.).

Koduses käitumises võib paljude dominantsemate isendite puhul aga tuvastada väga tagasihoidlikku või lausa ignoreerivat tervitust või ebasoovitavale tähelepanule reageerimist. See loob omakorda väga soodsa ja vastuvõtliku pinnase oma soovide edastamiseks endale sobival ajal: iga saadud tähelepanu peale kinnistab koer omanikule seda, mis temale sobib (anna maiust, vii mind välja, ära sega mind, tõsta mind üles, anna mulle tähelepanu jne.) Seega, koerad räägivad enda keeles seda sama meile, mida meie peaksime soovitud tulemuse saamiseks rääkima neile. Samas pea meeles, et tulemuse saavutamiseks võib minna mitu päeva või isegi paar kuud aga selged märgid peaksid sulle teada andma, et probleemne käitumine on vähenemas ja paranemas.

Koer hakkab sulle kindlasti ka üleskutseid esitama ja püüdma sind mõjutada juhikohta tagasi andma. Just nagu meie ei anna koheselt alla kui koduukse võti ei keera või uks lahti ei tule, vaid proovime veel ja veel enne kui veendume, et eelnevalt kasutatud viisil uks ei avane ja alla anname.Kui sa ise vaatad, et asi on korda saanud ja oma käitumise endiseks tagasi muudad, tulevad ka probleemid vahel (tugevamate natuuride puhul)  tasapisi tänu nõrgenenud signaalidele tagasi. Sellisel juhul tuleks signaale jällegi tugevdada ning kontroll kiiresti taastada.

Kõik tegevused mida algatab koer (n. kui ta pakub sulle mõjutamiseks erinevaid tegevusi: istub või sitsib, toob mänguasja või jalutusrihma; sa leiad, et väga armas,  tubli, tark ja kiidad selle peale maiuse, kiituse või tähelepanuga on see piisav, et näidata koerale... mina tegin nii, sellega sain sinu tegema nii... tegevusi on väga väga palju alates tervituseks peale hüppamisest lõpetades nn. “valiva kuulmisega”, kõik need koos sinu vastava reaktsiooniga joonivad alla tema juhistaatust).  Sama ignoreerimist palu oma pere liikmetelt ja külalistelt (kui kohtuvad koeraga ütled lihtsalt: palun ärge vaadake ega rääkige koeraga 5 min. või kuni riided võetud, tervitused vahetatud, tal on selline iseloomutreening käsil). 

 

 

Teksti koostas erinevate allikate põhjal Agne Mägi ja Tiina Ruus-Ruusa
 

Loe liskas kutsikakooli õppematerjale: 

UUDISED
Sündisid samojeedi kutsikad
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused
Hugo ja Pömmu on uued Läti JCH ja CH
Silverwhite Mimi Of Ike on nüüd EST JCH