KUTSIKAD  
Varasemad pesakonnad
Kas ma olen valmis?
Kui palju maksab koerakutsikas?
Kutsika kasvatamisest
Kutsika sotsialiseerimisest
Juhiks saamine
Näitustel käimine
Samojeedi koerte karvahooldus
Samojeedi koerte karvahooldus

Samojeedi koerte kasukas vajab tõsist hoolt ja vaeva, et see püsiks koheva ja säravana ka kõige hullemate ilmastikutingimuste korral. Iga samojeediomanik peab teadma, et tema koera kasukat on vaja korrapäraselt ja tihedalt hooldada, hoidmaks ära karva kahjustumist ja nahaprobleeme. Alljärgnevalt mõned tooted ja näpunäited, millega ja kuidas oma koera kasuka eest hoolt kanda.

 

Samojeedi koertel, nagu ka paljudel teistel koeratõugudel, on isepuhastuv karv.

See tähendab üldjoontes, et kui koer ongi saanud  poriseks, siis kasuka kuivades kukub pori iseenesest maha ja karv on peaaegu sama puhas kui enne. 

Samojeedi koerte karva tihedus, pikkus ja struktuur on erinevad, mõni karvatüüp kannatab kauem kammimata jäämist.

Üks asi mis peagi selgeks saab, on et igaüks meist hooldab oma samojeedi koera erinevalt, leides ja kombineerides eri variantidest kõige mugavama mooduse enda jaoks. 

 

Kõige tähtsam karvahoolduse juures on, et koer saaks harjuda KÕIGI hooldusega kaasnevate rutiinsete tegevustega alates esimesest päevast, mil  ta koju saabub. Esmane soovitatav hooldusaeg kutsikale oleks  5-10 min. 

Hulgaliselt kiituse jagamine, samas jäädes kindlaks endale, on karvahoolduse alustalaks. Samojeedi koeraga, eriti kutsikaga, ei ole vaja karmilt ümber käia ega häält tõsta. Olla püsiv või karmikäeline on kaks eri asja. Koer õpib kõike kiiremini saades innustuseks hulgaliselt kiitust. Lisaks kulub ära kannatlikkus, veelkord kannatlikkus ja veel rohkem kannatlikkust!

Te üllatute, et kui kiiresti kutsikad  õpivad ja kuidas hakkavad hiljem  nautima karvahooldust koos teiega, kui algõpe on olnud meeldiv kogemus nende jaoks. Parim on kui iganädalane karvahooldus saab koerale harjumuseks. Samuti võiks peale kasuka hooldust pakkuda koerale põnevat tegevust- jalutama minek, mängimine jms.

 
 

 

KUTSIKA ESMANE HOOLDUS
 

Samojeedi koeral on kahekordne kasukas; pikk, sirge ja püstine pealiskarv ja lühike, tihe puuvillataoline alusvill. Harjamata kasukasse moodustuvad pusad eriti just kõrvade taha, tagajalgadele ja sabale. Kutsikat harjatakse üle päeva mõne minuti jooksul ja eesmärk on eeskätt harjutada hooldusega ja katsumisega. Samal ajal võid panna kutsika lauale seisma, esialgu vaid lühikeseks ajaks. Vaata seal tema kõrvu ja kontrolli silmi. Kombi teda igalt poolt. Ära unusta kiita kogu aeg, mil ta hästi käitub ja anna selle eest maiustust. Ära kunagi pahanda, hirmuta või haletse kutsikat, kes laual seisab. Ta peab ju õppima seisma laual usaldavalt ja rahulikult, sedasama tehakse ka näitusel või loomaarstil juurde minnes. 

 

Kraasimine/harjamine tuleks teha kutsikale kiht-kihi haaval, et pehme aluskarv saaks alati lahti kammitud. Siis kui kutsikas hakkab karva ajama, tasub sagedamini harjata. Naha vereringe kiireneb ja pusade tekkimine väheneb ning karvatordid toanurgas püsivad talutavuse piires. 
Väga hea on kutsikat harjata kõrgemal tasapinnal nn. trimmimislaual. Kasvataja juures enne kutsika koju tulekut on teda harjutatud trimmimislaual olema ning hea oleks sedasama jätkata uues kodus, et kutsikas ei unustaks olemist kõrgemal alusel. Kõrgemal tasapinnal kammimise eeliseks on see, et sedasi puudub kutsikal võimalus hakata eest ära "voolama" või plehku panna omal soovil.

Esialgu sobib kodus ka mõni väiksema läbimõõduga hästi stabiilne laud, koos libisemiskindla alusega kutsika käppade all (kummine vannitoa vaip või raskem tekk). Võite paluda pereliikmete abi koera paigal hoidmisel kammimise ajal (hoides kaelarihmast või jalutusrihmast), kui puudub varasem kogemus, sest laualt kukkumine on väga ohtlik kutsikale.

Kutsikat ei pea kammimise ajal toetama külgedelt ega kõhu alt, sest muidu ta ei soovigi seista omal jalal edaspidi ja jääb alati tuge otsima või pakub tihti asenduseks lamamisasendit ning istumist (seda ei peaks koer tegema trimmimislaual olles ilma vastava korralduseta). Kutsikas leiab omal jalal seistes kiirelt tasakaalu ja sedasi on väga kerge edaspidi teostada igapäevast karvahooldust. Kõhualust ja külgesid on kutsikal mugav kammida külili asendis.

 

Kutsikale pai tehes tasub aeg-ajalt libistada samal ajal sõrmedega läbi kutsika kõrvatagused, sest sinna pehmesse karva tekivad kõige kiiremini karvapusad, eriti pööra tähelepanu kõrva juurtele.

 

Kutsika karvale ja tekkinud pusadele võib piserdada enne kammimist mustust hülgavat karvahooldustoodet, mis teeb karva libedamaks ja sedasi on kergem harutada lahti pusasid ja ennetada nende teket. Karvahooldustooteid kutsikas ei tohi lakkuda, juhul kui ta seda teeb, siis keeleta või oodata toote kasutamisega kuniks kutsikas kasvab ja targemaks saab.

 


Ultimate.jpg

Ultimate Detangle Spray
 
 • Aitab ära hoida karva takustumist
 • Kaitseb karva mustuse ja uriini plekkide eest
 • Muudab karva libedamaks, kergem kammida

 

Madan hari.jpg   

Hari on hea kutsikale kammimise õpetamiseks ja kasukale mahukuse andmiseks.

Doggyman kraas.jpg

 

Kraas (keskmine suurus) on abiks aluskarva kohevaks kammimisel ja pusade harutamisel, sellega saab hõlpsasti rohuseemneid ja muud prahti kasukast eelmalda. Metsast ja jalutamast tulles tasub alati kutsikas kergelt läbi kraasida, et eemaldada karval jalutavad puugid, kes jäävad tiheda kraasi piide vahele kinni.

Kamme ja kraase saab osta erinevatest poodidest, kuid parim valik on suurematel koertenäitustel Eestis. Alati tasub eelistada kallimaid firmade kamme/harju, sest odavad Hiinas valmistatud koopiad lagunevad kiirelt.

 

 
 

SHAMPOON JA BALSAM
 

Koerapesu aluseks on õige shampoon. Ärge kunagi kasutage inimeste shampooni, kuna Ph tase on shampoonidel erinev. Koera pesuks on vaja osta spetsiaalselt koertele mõeldud shampooni. 

Hea oleks kasutada kvaliteetseid tootesarjasid, mis on juba teiste koeraomanike poolt heaks kiidetud ja mõned neist on järgnevad: Crown-RoyaleBio-groom.

Müüdavad  kvaliteetshampoonid on sageli kontsentreeritud kujul ja selline shampoon vajab kindlasti lahjendamist. Jälgige hoolikalt lahjendamisjuhist pudelitel ning ärge kasutage mitte kunagi kontsentraati ilma lahjendamata, see võib põhjustada koerale tõsiseid nahaprobleeme.

Tavaolukorras piisab ka ühekordsest koera pesust. Näituseks ettevalmistus nõuab juba põhjalikumat pesu, mis puhastaks ka karva imeväiksed boorid. Näitusekoertele on vajalik pesu sügavpuhastava shampooniga, lisaks ei tee paha palsam mis kergendab hilisemat kammimist.

Kui koera on vaja pesta kaks korda, siis üks kord võiks pesta sügavpuhastava või valgendava shampooniga, teine kord siis hooldava shampooniga. Nii on ilmselt "karvasõbralikum". Samas hooldav shampoon näitusteks ei sobi, kuna võib jätta karva raskeks. Sügavpuhastav- ja valgendav shampoon kuivatavad karva, neid tuleks kasutada võimalikult harva ja ainult vajadusel.

NB! Kõik shampoonid väikestele kutsikatele ei sobi, kuna on koostiselt liiga "vänged". Erinevates tootesarjades on spetsiaalselt kutsikatele mõeldud sampoonid või eraldi shampooni lahjendamisjuhis kutsika tarbeks (küsida soovitusi kasvatajalt ja müüjalt).  

 

 
Biovite OB Shampoo 
 • Hooldav shampoon (sobib kutsikale)
 • Peseb nii karva kui nahka
 • Aitab taastada kahjustunud karva ja soodustab karvakasvu
 • Rõhutab  ja toob esile karva loomuliku värvitooni
Deep Cleansing Shampoo 
 • Sügavpuhastav shampoon (näitusepesuks)
 • Luksuslik läige
 • Hästi vahutab
 
Condition Plus Concentrate 
 • Palsam (sobib kutsikale)
 • Aitab vältida karva takustumist
 • Rõhutab struktuuri, lisab läiget ja volüümi
 • Muudab karva  antistaatiliseks
 • Kergem kammida
 


Kuna samojeedi koerte karv on erinev, siis ühele sobib üks ja teisele teine karvahoolustoode paremini. Mis täpselt sobib tuleb välja katsetamise käigus. 
Mis tähendab, et ei sobi? Kui karv jääb liiga pehme, kui karvale tekib mingi lisatoon (kollane, roosa), kui shampoon ei pese koera puhtaks, kui karv jääb "raske". Mõni shampoon tuleb loputamisel kergesti välja, mõni raskemini. Korralik loputamine on ka väga tähtis - shampoon on välja saadud kui karv tundub märjana näppude vahel krudisev mitte pehme siidine. Hea shampoon vahutab peene ja tiheda vahuna! 

Kindlasti soovitaksin karvahoolduse juures kasutada ühe sarja tooteid. Kui hakata erinevate sarjade tooteid miksima, siis ei pruugi see karvale hästi mõjuda ning ei anna vahel nii head tulemust. Ühe sarja piires on tooted välja töötatud nii, et nad toetavad üksteist, seega kui kasutate ühe sarja shampooni ja teise sarja balsamit, ei saa maksimum tulemust ning võib ka juhtuda nii, et tooted ei sobi omavahel ja rikuvad karva hoopiski ära.

Shampooni on hea koerale pesu ajal kanda pritsiga pudelist või shvammiga, et vältida shampooni kuhjumist ühte kohta. Samuti on sedasi palju ökonoomsem shampooni kasutada ning kallist sampooni jätkub kauemaks. Shampoonid lahustuvad kergemini sooja veega.

Palsameid on müügil erinevaid tüüpe, nii selliseid, mida tuleb peale pesu maha pesta, aga ka selliseid, mida võib kasukasse jätta. Valige endale sobilikum. Tõhusamad on siiski need palsamid, mida tuleb maha loputada. Palsamid annavad koera karvale niiskust ja kaitsevad karva kammimisel katkemise eest. Mõnel palsamil on lisaomadus anda kaitsekiht karvastikule, et koera karv ei muutuks kollakaks meie kliimatingimustes.

 

 
 

PESU
 

Koera pesemissagedus on paljuski pererahva viitsimise küsimus, lähtuvalt omaniku ja koera elustiilist ning vajadustest toimub koerapesu sagedus, shampooni ja muu pesuks tarviliku valik. 

Mõnede arvates ei ole soovitatav koera pesta sagedamini, kui korra kuus. Kuival ajal, suvel ja talvel, ei pese mõned samojeediomanikud oma koeri isegi 2-3 kuud. Mõne koera puhul on koer püsinud ka üle poole aasta püsivalt valge ja puhas, hoolimata vahepeal kasukat määrinud porist ja prahist. Samas osad koeraomanikud pesevad oma koeri aga jällegi iga paari nädala tagant. Erandiks on näitusekoerad keda tuleb vajadusel tihedamalt pesta.

Koera on mugav pesta vannis või dushinurgas, kuid paljud  pesevad suveperioodil oma koeri ka õues (sooja veega, sest külma kraaniveega võib koer külmetuda). Hea veesurve ja pikk dushivoolik on head abilised. Samuti võiks muretseda karedama kummimati vanni põhja, et koer ei libiseks. Kindlasti kaitske oma vanni äravoolutoru karvadega ummistumise eest.

 

NB! Enne pesu tuleks koer läbi kammida kraasi ja/või pikapiikammiga, veendumaks et koeral ei oleks pusasid ja lahtist karva (enamlevinud pusade tekkimise kohad- kõrvatagused, püksid, saba juurel ja saba all seljal), mis võivad pesus kergesti vilti tõmmata. Neil kel olemas spetsiaalne koerteföön, siis tavaolukorras piisab ka enne pesu ainult aluskarva lahti föönitamisest. 
 

Tehke koer esmalt üleni korralikult põhjani märjaks, KINDLASTI PEAB SAAMA MÄRJAKS KOERA ALUSKARV. Aluskarva saab kergemini märjaks, kui lisate kasukat maseerides vähehaaval lahjendatud shampooni. Samuti lisate aeg-ajalt vett juurde, kuni aluskarv on läbimärg, sest muidu koer puhtaks ei saa, kui pesete ainult pealiskarva. 
Soovitan alustada tõsisemat shampooniga pesu jalgadest,   saba poolt peapoole, kuna mustemad kehaosad saavad siis kauem  liguneda ja mustus tuleb kergemini välja. Pea ja silmaümbruse pesu jätke kõige viimaseks ja olge äärmiselt hoolikad silmade juures, et shampoon koerale silma ei satuks, loputage pea kiirelt.

Loputamine on pesu kõige tähtsam osa ja moodustab enamuse pesu ajast. Koer on puhas, kui tema märg karv krudiseb käega katsudes. Juhul kui te seda ei tunne, tuleks korrata shampooniga pesu.

NB! Olge väga ettevaatlikud, et shampoon ei satuks koera silma ja vesi kõrva.

Peale loputamist pigistage käega üleliigne vesi kasukast maha. Kuivatage koer rätikuga ja lubage tal end raputada, et saada lahti üleliigsest veest. Hästi imavad vett vanad voodilinad jms. Koera võib jätta mõneks ajaks suure lina sisse mässituna istuma.  Nüüd on koer puhas. 

 
 

 

KÜÜNTE HOOLDUS
 

Peale vannitamist võiks koeral lõigata küüsi, kuna küüned on peale vanni pehmed ja kerged lõigata. Küünelõikamise kohta pildimaterjali ja inglise keelse juhise leiate siit.  

Kui koeral on küüned väga pikad, siis ühe lõikega ei tohiks väga palju korraga lõigata maha, teha järk-järgult, et ei lõikaks verele (2 mm haaval naksates). Tavaliselt vajavad rohkem lõikamist esikäpad, sest tagakäpad kulutavad koerad ise jooksmisega ära. Samuti on esikäppadel üleval viies küüs mis ei puutu maad ja see vajab lõikamist. 

 
 

 

KUIVATAMINE
 

Tavaliselt lasen koeral 1-2 tundi taheneda peale pesu ja alles siis alustan fööniga kuivatamist. 

 

Aelous föön.jpg

Spetsiaalne föön
 koera kuivatamiseks on hindamatu  töövahend mis kiirendab kuivatamist, säästab aega ja ka kuivataja selga. Föön teeb pool tööd omaniku eest ära, hoides ära karva pulstumist ja kergendab oluliselt kammimist, võimaldab nahale lisaõhku, masseerides samas mõnusalt koera. Föönitamise ajal saab kergesti tuvastada võimalikud nahal esinevad kriimustused, kahjustused ja ka puugid, mida tavaolukorras ei pruugi tähele panna.

 

Koertefööne on võimsuselt väga erinevaid ja hinnatakse kõrgelt neid eelkõige ülisuure õhu läbivoolu pärast. Emastele koertele piisab 1 mootoriga föönist, kuid paksema karvaga isaskoertele soovitaksin kindlasti 2 mootoriga ja võimsamat fööni mudelit. Võimsam föön teeb kiiremini koera kuivaks, paisates vee kasukast suurema õhuvoolu abil välja. Tihti annab 2 mootoriga föönil võimsust reguleerida ja mootoreid ka eraldi tööle panna.
NB! Inimestele mõeldud kõige võimsamad juukseföönid kuumenevad liiga kiiresti üles ja mootor ei pea vastu, sest ei ole mõeldud pikaajaliseks koera kuivatamiseks, õhuvool ei ole samuti piisav ja võrreldav koertefööniga. 

 

Alustan tavaliselt esmalt käppade kuivatamisega, kuna seal on karv lühem ja selleks, et föönitamise vahepausil saaksin koeral käpaümbrust korrigeerida ja küüni lõigata.

Pikemaajalist kuivatamist nõuavad koeral kaelus, seljapealne ja püksid. Koertele ei meeldi, kui kõrvade ja näopiirkonnas fööniga toimetatakse, seega olge hästi ettevaatlikud, et tugev õhuvool kõrva ei tungiks. Nägu kuivab ka ilma föönita.

Kuivatage koer fööniga alati väga põhjalikult, et aluskarv niiskeks ei jääks. Niiske koer võib saada külma ja haigestuda, samuti ei ole aluskarva pikaajaline liigne niiskus nahale mitte kunagi tervislik (nt. haudumise oht peale ujumist, hot spot jms.).

 
 

 

KAMMIMINE
 

Märga koera ei tohiks kammida, kuna märja karva kammimine põhjustab karva katkemist ja rikub samojeedi kena välimust. Paljud koeraomanikud kammivad oma koera trimmimislaual, mis säästab selga ja on mugav koerale ligipääsuks.

 

Trimlaud.jpg  
 • Trimmislaua soovituslikud mõõdud on 90 x 60 cm.
 • Statiivile kinnitatakse koer spetsiaalse kaelarihmaga


Koera karvale võib piserdada enne kammimist mustust hülgavat karvahooldustoodet, mis teeb karva libedamaks ja sedasi on hõlpsam harutada lahti leiduvaid pusasid ja ennetada nende teket.
Kammimine on sisuliselt protsess kus kihiti kammitakse koera kasukas väljastpoolt naha poole lahti. Algajate kammijate suurim viga ongi pahatihti, et kammitakse või harjatakse ainult koera pealiskarva, kuid pehme aluskarv jääb hoopis puutumata. Aluskarv annab koerale sooja ja kaitseb kuuma eest, seega hooldamata või puudulikult hooldatud koeral on kerge talvel külmetuda ja suvel üle kuumeneda, karv ei hülga mustust nii nagu peaks.
 

Esmalt Liigun kihiti harjates vastukarva tavalise Madan harja või kraasiga, lõpetuseks kammin aluskarva läbi Madan pikapiikammiga. Kamm peab takistuseta ja sujuvalt liikuma läbi aluskarva, siis on koera aluskarv õigesti kammitud.
Juhul kui pesus on tulnud mõned pusad, siis Doggyman kraasiga on kõige mugavam ettevaatlikult need lahti harutada. Osad väiksemad pusad tulevad kergelt tõmmates ära, sest on vana ja lahtise karva pusa. Suurte ja juba viltis pusade jaoks tuleb käärid appi võtta, tehes sinna ristlõikeid. Suurema pusa ära lõikamisel jääb paratamatult kasukasse kole auk, mis kasvab tagasi umbes 6 kuud või kauemgi. Hoidke koera kasukas vaba igasugustest pusadest.

Madan kamm.jpg 
Madan pikapiikamm, pii pikkus 6 cm.
 

Koeral on ka õrnemad piirkonnad mille kammimine ei ole nii mugav. Siinkohal jällegi tuletan  meelde kannatlikkust ning ärge kunagi tehke koerale kammimist ebameeldivaks, sest tulevikus õpib koer selgeks vajaliku ja kannatab ära kammimisel hellemad kohad. Küllap ka teie kammijana õpite ja muudate tehnikat käepärasemaks koos koeraga. 

Esialgu tundub koera kammimine väga raske ja aeganõudev olema, kuid ajapikku kulub tegevus käe sisse ja ei valmista enam raskusi. Soovitan võimalusel kasvataja juurde tulla ja vajalikud kammimisvõtted selgeks õppida.
 

NB! Väga oluline on just aluskarva lahti kammimine.
Erandiks kammimisel on
 sabakarv, mis taastub väga aeglaselt ja on samojeedi koeral hindamatu väärtusega. Iga karv on arvel ja saba tuleks seepärast väga õrnalt ja ettevaatlikult kammida.
 

 

 

 

KÄPPADE ja nn. LIPPUDE KORRASTAMINE
 

Käpa all lõigatakse varvaste vahelt ära pikaks kasvanud karvad selleks, et koer ei libiseks liialt põrandal ning et talvel ei koguneks lumepallid varvaste vahele. Korrektsemaks muutub käpa välimus selle ümbrust piirates ning pikemaid väljaulatuvaid karvu ära lõigates. Eriti oluline on see näitusele minnes. Kodutingimustes võib selle protseduuri ka mõnikord vahele jätta.

Küünarnuki taguseid esikäppadel nimetatakse „lippudeks“. Lipud ja tagajalgade kannatagused vajavad hoolikat lahtikammimist. Kuna koerad lamavad palju, siis kipub kuluma karv justnimelt kannatagustel ja lippudel. Kergesti kuluvatele kohtadele soovitaks pesu järgselt panna alati palsamit, samuti võib aeg-ajalt lahjendatud kujul pritsida kuivale karvale palsamit ja karvakaitsevahendeid.

 
 

 

TRIMMIMIME
 

Samojeedi koer ei ole trimmitav koeratõug ning koera topeltkarv on talle kaitseks kuuma ja külma eest. 

Erandjuhuks on veterinaarsetel kaalutlustel karva lõikamine. Mingil põhjusel steriliseeritud samojeedide karva on oluliselt raskem hooldada selle rohkuse tõttu ning paljud koeraomanikud otsustavad oma koera pisut piirata fileerkääridega, kui nad ei jaksa vohavat karva hooldada.

Samuti võib vanemate samojeedi koerte nahk muutuda aja jooksul õrnemaks ja tundlikumaks, muutes karvahooldamise raskemaks. Sel juhul on abi võimsast föönist, mida tuleks piisavalt tihti kasutada, et vältida karva pulstumist ja kergendada kammimist.
 

NB! Palun konsulteerige oma kasvataja või veterinaariga, enne kui otsustate või olete sunnitud korrigeerima oma samojeedi koera karva.

 
 

 

KARVAVAHETUS
 

Alati esineb erandeid, kuid reeglina emaskoerad vahetavad karva kaks korda aastas ja isaskoerad korra aastas. Emaskoertel toimub see seoses jooksuaja tsükliga. Karvavahetus on individuaalne, kuid tihti esivanemad pärandavad oma järglastele ligilähedased karvavahetuseprotsessid. Õppige tundma oma koera individuaalset karvavahetuse perioodilisust, et teaksite planeerida näitusegraafikut ja aega kammimisele sel perioodil.

Eriti tuleb tähelepanu pöörata koera esimesele karvavahetusele - siis kui kutsikakarv vahetub päriskarva vastu, sest mingi aeg kannab koer justkui kahte kasukat korraga - kutsika ja  uut täiskasvanud koera kasukat.

 

Karvavahetuse perioodil on väga oluline koera kammida iga päev,  seni kuni lahtine aluskarv on välja kammitud. Lahtise karva tunnuseks on esmalt see, et surnud karv ei kuiva ja koer on pikalt märg peale pesu ja ujumist. Vanast karvast saate kiiremini lahti, kui pesete koera karvavahetuse ajal korra nädalas. 

Erilist tähelepanu tuleb pöörata kõrvatagustele ja kaelusele, kus on pehmem karv, mis tikub kergemini pusasse minema.

Surnud karva lohaka kammimise tulemusel võivad koeral tekkida karvatombud ja vilt selga mida hiljem on väga raske lahti kammida, erandjuhtudel tuleb suisa kääridega eemaldada. Surnud ja eemaldamata karva alla võivad tekkida igasugused nahahaiguseid, mille levikut soodustab niiskus ja halb õhuvahetus nahal (hot spot jms.).
 

NB! Karvavahetuse perioodil tuleks kindlasti enne pesu lahtine karv välja föönitada ja kammida, kuna see tõmbab pesus väga kergesti vilti ning hilisem viltis aluskarva lahti kammimine on väga-väga vaevarikas.

 

 
 

NAHARASU
 

Tavaliselt rohkem suveperioodil kipub mõne koera nahal (reeglina juuniorkoertel st. 1-2 aasta vanustel) tekkima pruune täpikesi - naharasutäppe. Bakter saab hoogu juurde kui koer peale ujumist jääb niiskeks ja ei kuivatata korralikult aluskarva ära. Kindlasti soosib tekkimist ka karvavahtuse perioodil hooletu kammimine st. kui vahetuvat karva ei kammita välja (surnud karva tunnus on, et ei kuiva kiirelt peale märjaks saamist ära ja on tundide viisi märg). 

Selleks, et seda naharasu märgata, tuleb karv ajada kuni nahani korralikult lahku (föön on ideaalne selleks) ja uurida naha pinda pruunide täpikeste osas. Rasu täpid on imeväiksed alguses, nagu oleks peenike praht karvajuurel. Mõnel juhul võib rasu ka väiksemaid korpasid hakata moodustama, kui on kauem vohanud. Veel hiljem tekivad ka näpuotsa suurused karvadeta alad, kuna bakter on karvajuurt kahjustanud. Vaadelge ka aluskarva värvust naha lähedal. Rasubakter muudab aluskarva naha lähedalt roosaks ja see ala laieneb, kuni võib nahk muutuda heleroosaks ja põletikuliseks. Rasuste täpikestega kohad haisevad (mitte nn. koerahais aga spetsiifiline hais eriti siis kui koer märjaks saab). 
Esimesed tunnused reeglina ilmnevad seljal ja sabajuurel, kus saba katab selga ja ka kaelustes, ühesõnaga kus karv paksem ja õhk liigub halvasti nahani. Kindlasti on suurem oht ka oma elu esimest karvavahetust pidavatel noortel kutsikaohtu koertel, kes vahetavad välja pehmet kutsikakarva uue kasuka vastu. Esimeseks tunnuseks võib olla ka see, et koer hakkab saba taga ajama ja nakitsema end. 


Hästi aitab ja ravib sellist naharasu probleemi Bio-Groom firma BIO-MED Veterynary Tar-Sulfur Shampoo (tõrvashampoon). Müüakse loomapoodides ja näitustel. 
Pesu tõrvashampooniga tuleb alustada kohe peale pruunide täpikeste või esimest roosa aluskarva ilmingut. Pesnud olen ma koera siis 2-3 korda (1 nädalase vahega) vastavalt vajadusele, seni kuni rasu tükid kaovad ja nahk muutub kenaks. Pesta võib ka ainult probleemset kohta. Aluskarva värv ei pruugi koheselt taastuda, kuid ajapikku muutub heledamaks tagasi, pesude järgselt.

Tõrvashampoon on küll tumedat värvi, kuid ei muuda karva tumedamaks ega jäta ebameeldivat lõhna. Shampooni ei lahjendata ja seetõttu kulub shampooni rohkem kui tavaliselt. Shampoon ei jäta plekke, teeb karva puhtaks, siledaks ja kergesti käsitletavaks. Haigusnähu korral ei soovitata kasutada muid tavalisi shampoone ja balsameid. 

Tegelikult ei ole vaja naharasust paanikat teha, sest varajaste ilmingute korral saab kiirelt asja kontrolli alla. Tuleks vaid jälgida suvel ja vihmasel ajal pisteliselt koera naha ja aluskarva seisundit. Tõrvashampoon võiks igal samojeedi koera omanikul kodus olemas olla, sest nimetatud sampooniga pesu ei tee kunagi halba koerale. Soovitatakse pesta aeg-ajalt profülaktika mõttes, et ennetada naha- ja karvaprobleeme (leevendab dermatiidi, nahapõletike ja allergiate poolt põhjustatud sügelemist ja kestendamist). 

 

 

Samojeedi koera hoolduseks soovitaksin soetada:

 • Pesuruum, pika voolikuga duss, hea veesurve
 • Käterätid
 • Kvaliteetsed koerashampoon(id) + balsam (
 • Äravoolutorukate, et karvad ei ummistaks torusid
 • Trimmimislaud 
 • Koeraföön
 • Küünetangid
 • Head fileerkäärid
 • Erinevad kammid, kraasid ja harjad

 


Mõned veebipoed, kust saab osta erinevaid tarvikuid:

 

EESTIS


SOOMESKüsige alati julgesti abi oma kasvatajalt, kui olete hätta jäänud. Terve ja hooldatud samojeedi koera karv on särav, tuult täis ja käe all mõnusalt siidine!

 

 

Koostas: Agne Mägi


 

 

 

 

UUDISED
Sündisid samojeedi kutsikad
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused
Hugo ja Pömmu on uued Läti JCH ja CH
Silverwhite Mimi Of Ike on nüüd EST JCH