KUTSIKAD  
Varasemad pesakonnad
Kas ma olen valmis?
Kui palju maksab koerakutsikas?
Kutsika kasvatamisest
Kutsika sotsialiseerimisest
Juhiks saamine
Näitustel käimine
Samojeedi koerte karvahooldus
Näitustel käimine

 

Koertenäitustel on oluline tähendus koeraaretuses. Näitusekirjelduses juhitakse tähelepanu koera välimusele, iseloomule, liikumisele ja käitumisele. Koertenäitused on ka üks osa laiast koeraharrastusest. Juhendame sind hea meelega põnevasse harrastuse maailma ja meilt võid alati küsida lisa näitustest. Soovime, et kõik meie kasvandikud osaleksid vähemalt kolmel näitusel (milledest vähemalt üks näitus oleks tõu erinäitus või rahvusvaheline näitus) ja oleme alati valmis aitama viimistlemisel ja koera esitamisel, kui omal julgust lausa ringini ei jätku.
 

Harjuta kutsikat näitusekäitumisega juba varakult. Näitusel osalemise alustalaks on hästi sotsialieeritud kutsikas. Õpeta kutsikas  kõndima rihmas ilma vedamiseta ja seisma paigal, et kohtunik saaks teda katsuda ja hinnata tema välimikku. Palu võõraid inimesi kontrollima koera hambaid ja isaskoeral munandeid. Nii harjutad teda katsumisega! 
 

Koertenäituste hindamisklassid (vanus määratakse näitusele eelneva päeva vanuse järgi):
 

 • Beebiklass 4-6 kuud – vabatahtlik, vastavalt korraldaja soovile
 • Kutsikaklass 6-9 kuud  
 • Juuniorklass 9-18 kuud - võisteldakse JUN-SERT-i omistamise eest
 • Noorteklass 15-24 kuud - võisteldakse CACIB-i omistamise eest
 • Avaklass alates 15 kuud - võisteldakse SERT-i ja CACIB-i omistamise eest
 • Tšempionklass alates 15 kuud - võisteldakse SERT-i ja CACIB-i omistamise eest
 • Veteranklass alates 8 aastat - võisteldakse VET SERT-i omistamise eest
   

Koertenäitustel esimestena asutvad ringi kutsikad eelmainitud järjestuses, seejärel hinnatakse enne isaste klassid ja seejärel emased. Kõik sama klassi koerad lähevad ringi kataloogi numbrite järjekorras ja käivad või jooksevad ringi, vahel lausa kaks ringi (nii nagu kohtunik palub). Järgmiseks kohtunik hindab koerad ükshaaval (väikseid tõuge hinnatakse laual) ja kontrollib hambumust ning katsub koera kehaehitust. Seejärel palub kohtunik joostes esitada koera liikumist eest, tagant ja küljelt. Lõpuks koer pannakse kohtuniku ette profiilis seisma ja kohtunik dikteerib kirjaliku kirjelduse, kus kohtunik võrdleb koera selle tõu tõustandardiga. Kõigis, välja arvatud kutsikaklassis, saab koer hinde:
 

 • Suurepärane - SP ja punane lint, 
 • Väga hea - VH ja sinine lint, 
 • Hea - H ja kollane lint, 
 • Rahuldav - R ja roheline lint, 
 • Diskvalifitseeritud - 0 ja hall lint antakse koerale, kes ei vasta standardiga määratud tüübile; koera käitumine ei sobi ilmselgelt sellele tõule (on agressiivne); kellel on ebanormaalsed munandid, hammaste- või hambumuse anomaaliad; kelle värvus või karvkate on puudulik või kes on ilmselgelt albiinod. Selle hinde võib anda ka koerale, kelle tõule iseloomulik tunnus on sedavõrd tugev, et see ohustab tema tervist. Antud hinne antakse koertele, kellel on tõustandardis märgitud tõsised või diskvalifitseerivad vead.
 • Ei saa igakülgselt hinnata - EVH ja pruun lint. See määratakse koerale, kes ei liigu, hüppab pidevalt händleri najale või püüab ringist välja minna, mis teeb võimatuks liikumise hindamise; või siis, kui koer ei lase end kohtunikul vaadata, teeb võimatuks hammaste, hambumuse, anatoomia, saba või munandite kontrollimise. Samuti tehakse see märge juhul, kui ilmneb mõni operatsioon või võte, mis viitab pettusele. Nimetatud hinnang antakse ka siis, kui kohtunikul on piisavalt põhjust kahtlustada operatsioone, mida on tehtud koera algseisundi korrigeerimiseks (nt. silmalau, kõrvade või saba puhul). Nimetatud märkuse põhjus peab olema toodud kirjelduslehel.
 • Tunnustuse "Sertifikaadi kandidaat” - SK ja roosa lindi võib kohtunik anda  suurepärase hinde saanud koerale, kes on hindamise hetkel üldmulje järgi suurepärane ning anatoomialt ja olekult nii veatu, et ta arvatakse sertifikaadi vääriliseks.
   

Kutsikaklassis 4 parimat osalejat seatakse järjekorda ja kohtunik võib soovi korral anda võitjale eriauhinna - EAH. Eriauhinna saanud isane ja emane kutsikas võistlevad omavahel "Tõu parima kutsika" (TPK) ja "Vastassugupoole parima kutsika" (VSPK) nimetusele. Teistes klassides punase lindi saanud jätkavad võistlusklassis, kus kohtunik järjestab iga klassi 4 parimat suurepärase hinde saanud koera eespool. Klassivõitjatest parimale selle õiguse omavale punase lindi saanud koerale võib kohtunik anda juuniorsertifikaadi. Kolme juuniorsertifikaadi (JUN SERT) alusel, kolmelt erinevalt kohtunikult saab kinnitada "Eesti Juuniortšempioni" tiitli (EST J CH).  
Sertifikaadi, mis teeb koerast täiskasvanud tšempioni ja tiitli "Eesti Välimikutšempion" (EST V CH) , võib saada kõige varem koera 24 kuu vanuseks saamisel. Peale tiitli kinnitamist koer enam ei tohi sertifikaate vastu võtta. Rahvusvahelistel näitustel võib anda kohtuniku ettepanekul parimale punase lindi saanule klassivõitjale rahvusvahelise sertifikaadi CACIB-i ja paremuselt järgmisele reserv-CACIBi.

Lõpuks klassivõitjad võistlevad "Parim isane"
 ja "Parim emane" klassides, kus järjestatakse vaid üks võitja isaste ja emaste seas. "Tõu parima" nimetusele võistlevad parim isane ja parim emane. Võitnud koer on "Tõu parim" (TP) ja teiseks tulnu "Vastassugupoole parim" (VSP). "Tõu parim" koer võistleb edasi rühmavõistlusel. Rühmas järjestatakse 4 parimat ja võitja pääseb võistlema "Näituse parima" nimetusele Best in Show’l - BIS.

Samojeedi koer kuulub FCI tõugude klassifikatsiooni järgi 5.rühma, püstkõrvad ja algupärased tüübid.

Papillon kuulub kuulub FCI tõugude klassifikatsiooni järgi 9. rühma, seltsi ja kääbuskoerad.


Koeraga saab hakata näitustel käima üldjuhul alates 6. elukuust, mõnedel ( nt Kutsikate Jõulushow) ka 4. elukuust.

 

 


Teemakohased lingid:

UUDISED
Sündisid samojeedi kutsikad
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused
Hugo ja Pömmu on uued Läti JCH ja CH
Silverwhite Mimi Of Ike on nüüd EST JCH