KUTSIKAD  
Varasemad pesakonnad
Kas ma olen valmis?
Kui palju maksab koerakutsikas?
Kutsika kasvatamisest
Kutsika sotsialiseerimisest
Juhiks saamine
Näitustel käimine
Samojeedi koerte karvahooldus
Kutsika sotsialiseerimisest

Kui koerakutsikas tuleb uude koju, on kõik indu täis. Kõik lubavad"küll mina jalutan temaga" ja innukamad pereliikmed unistavad juba täielikust sõnakuulelikult ja probleemideta käituvast koerast. Selles etapis ei tasu liigse innuga rikkuda kutsikat, vaid innukus tasub suunata planeerimisele.
Kutsikas on kogu pere sõber ja vastutus tema heaolu eest kuulub igaühele. Igal pere liikmel tuleb õppida õige komme kutsikaga ringi käimiseks. Esmatähtis on, et lastele õpetatakse õige viis, kuidas kutsikat tõsta ja paitada. On kahju, kui kui parima sõbra usaldus inimese puudutuse suhtes kõigub juba esimestel nädalatel sülest kukkumise või sabast sikutamise tõttu. Esimesed päevad uues ümbruskonnas on kutsikale segaduses oleku aeg ja need peaksid olema rahulikuks tutvumiseks. Ütle selge EI innukatele külalistele esimestel päevadel. Armsa kutsika ümber on loomulikult alati parv innukaid hoidjaid ja sa pead oskama olla range. Muide, kuhu kaovad need innukad hoidjad ja jalutajad aastate pärast?

Esimeste kuude jooksul ei räägita koera koolitamisest, vaid see aeg tuleb pühendada kodusele õpetusele ja sotsialiseerimisele. Kui käitud sellel perioodil õigesti, väldid hilisemaid probleeme. Väike kutsikas ei pea veel õppima sõnakuulelikkuse elemente, vaid õiget käitumist. Sõltumata sellest, kas tahad viia koera sõnakuulelikkuse võistlustele või mitte, pead kasvatama temast ühiskonnakõlbuliku ja sotsiaalse koera. Kõike tarvilikku pead alustama esimesest päevast peale. Koera sotsialiseerimine ei nõua muud kui aega ja kannatlikkust. Ja seda sul peab olema, kui kord oled end väikese sõbraga sidunud.
 

Sotsialiseerimise ajal:

  • Tutvusta oma koera teiste inimestega. See puudutab mitte ainult pereliikmeid, vaid ka kõiki teisi inimesi. Tutvusta teda meeste ja naistega ning pööra eriti tähelepanu sellele, et ta ei hakkaks kartma lapsi. Lapsed on ju sageli kutsika silmis hirmutavad, kuna nad on lärmakad ja ettearvamatute liigutustega. Selgita lastele, et kutsikas võib neid karta ja et nad peavad selle pärast kutsika juures liikuma rahulikult ja tasakesi. Lapsed on nutikad ja üldiselt saavad olukorrast aru. Kui tahad kindla peale minna, vali kutsika esimesteks lapstuttavateks kõige rahulikumad lapsed, keda tunned. Kui keegi läheneb kutsikale, tutvusta talle tutvumise nippe. Mitte miski pole kutsika silmis hirmutavam, kui üle meetri pikk, hambaid näitav (=naeratav) ja käed õieli äkki koera ette ilmuv inimene. Palu kõikidel koerale läheneda rahulikult, peopesa koera poole ja kükitades koera tasandile. Sedasi uus sõber tundub kutsikale tore ja turvaline. Mäng võib alata...
  • Harjuta oma koera katsumisega juba kutsikaeas. Eriti just näitusele minevate kutsikatega on põhjust sellele erilist tähelepanu osutada. Korralik käitumine loomulikult jätab kohtunikule parema mulje, kui pelglik ja urisev koer. See puudutab siiski ka neid, kes ei soovi näitustel osaleda. Näiteks loomaarsti visiidid mööduvad paremini, kui koer ei karda võõrast inimest ja tema kätt. Õpeta oma koera olema laual (loomaarsti laud, näituse laud). Ära tee laual olemisest suurt numbrit, vaid käitu loomulikult ja otsustavalt. Hoolitse alati, et karvakera ei kukuks põrandale, nii hoidud vigastustest ja edaspidistest kartusest. Katsu koera pead, suud, hambaid, selga, jalgu ja tagaosa. Ära ka kõrvu unusta. Palu teisi inimesi (nii mehi ja naisi) sinu juhendamisel kutsikaga katsumisega tutvust tegema. Väga vähese vaevaga kasvatad koera, kes peab katsumist edaspidi meeldivaks tegevuseks.
  • Tutvusta oma koera pere teiste loomadega. Selleks tasub varuda aega, sest on kahju, kui mõni pere kallitest lemmikutest tuleb maha müüa või ära anda selle pärast, et karvakerade seas tuleb tülisid. Valva ise neid tutvumisi. 
  • Tutvusta kutsikat ümbruskonnaga. Tutvusta autosid, jalgrattaid ja mootorrattaid. Õpeta talle kohe algusest peale, et kõige liikuva järgi ei ole vaja joosta. Vii oma koer vaatama lehmi ja hobuseid, lapsevankreid ja erinevaid sissekäike. Harjuta teda ka häältega, sest igast väikesest praksatusest ehmatav koer on probleemne kaaslane jalutuskäigul. Eriti tähtis on harjutada koer juba noorena liikuma liikluses. Kui elad maal ja viid koera esmakordselt linna kahe aastasena, võid olla kindel, et sa ei naudi kaupluste akende vaatamist. Kui tutvustad oma koerale uusi olukordi, ära tee sellest tsirkust, vaid käitu nii, nagu oleks möödasõitev rong või lärmav raadio täiesti tavaline asi. Vähe kära ei millestki!
  • Kui su koer on vaktsineeritud ja võite minna tutvust tegema kõige selle koera arvates imelise maailmaga, mis ootab kodust väljaspool. Hoolitse selle eest, et koer saab tutvuda teiste koertega. Kõige halvem, mida võid teha, on võtta koer sülle, kui teine koer kõnnib vastu. Nii õpib koer aru saama, et selles situatsioonis on midagi hirmutavat ja saad teda süles tassida tulevikuski. Ära karda viia oma koera teiste koerte lähedale, sest enamusele täiskasvanud koertele meeldivad kutsikad ja täiskasvanud koerad oskavad olla nendega ettevaatlikud. Mine juba enne tegelikku koolitust kohalikule koolitusväljakule, kus kutsikas saab tutvuda olukorraga, kus tema ümber on mitmeid sõpru üheaegselt. Samas saad ise rahulikult tutvuda platsil toimuvaga ja võid jälgida teiste koerte treeninguid.
     

Kui alustad ühist teed oma koeraga järgides eespoolkirjeldatud nõuandeid ja lisaks loed piisavalt selle ala kirjandust, on sul hea põhi olemas tegelikku koolitust silmas pidades. Ära siiski unusta anda kutsikale piisavalt aega puhkuseks, sest inimesega koos elamine võtab kutsika võhmale.

Enne koolitamise alustamist tee kutsikale selgeks tema koht pere hierarhias. Kutsikal on asjast oma arusaamised, sinul omad. Tean mitmeid nukraid juhtumeid peredest, kus koer on võtnud bossi rolli. On inimesi, kes ei raatsi kamandada koera, ja kes seetõttu peavad elama koera tingimustel. See on kurb juba sellepärast, et koer ei tunne end turvaliselt, kui ta ei saa põhikasvatust. Sama on ka lastega. Lastekasvatuseski räägitakse sotsialiseerimisest, nii et kokkupuutepunkte koerakutsika ja inimlapse vahel leidub küll. Loomulikult ei saa koeralt oodata sama käitumist kui inimeselt, kuid paljus lapse ja koera kasvatamine käivad käsikäes. Inimesest rääkides sotsialiseerimise kesksed sündmused on sotsiaalsete oskuste arendamine, usaldussuhte loomine täiskasvanusse, samastumine ja rollide omaksvõtmine, mängu eri vormides toimuv tegeliku maailma harjutamine ning moraalitaju arendamine. Samal moel tuleb koeral õppida sotsiaalseid oskusi juba väga varakult. Tähtis on ka koera puhul luua talle hea usaldussuhe inimesega. Mäng on inimlapse vahend õppida täiskasvanute maailma. Samuti koerakutsikas õpib palju mänguga. Esimene õpetus, mis koerale antakse, tuleb alati peita mängu vormi. Moraalitaju koerale ei saa õpetada, kuid suurepäraselt saab ta ilma selleta ka hakkama, kui ta vaid muidu teab oma kohta inimühiskonnas. Psühholoogia õpiku järgi "pidev ja reeglipärane kasvatusmeetod rahuldab põhilise turvatunde ja laps väldib ootamatute ja üllatavate olukordade põhjustatud rusutust". Seda lauset on hea sobitada oma kutsika õpetamisel ja sotsialiseerimisel. Koer ootab sinult turvalisi piire, paku neid talle.


Autor: Silja Karjahärm, kennel Tregai

 


 

UUDISED
Sündisid samojeedi kutsikad
Papillon Fideli ja Kaisa agility tulemused
Terviseuuringute tulemused
Hugo ja Pömmu on uued Läti JCH ja CH
Silverwhite Mimi Of Ike on nüüd EST JCH